RN04F1002CT10-50 - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:RN04F1002CT10-50
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:RES SMD 10K OHM 1% 1/16W 0402
TypeDescription
SeriesRN
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Resistance10 kOhms
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Ratings-
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.014" (0.35mm)