RM10F1150CT - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:RM10F1150CT
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:RES SMD 115 OHM 1% 1/8W 0805
TypeDescription
SeriesRM
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Resistance115 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Ratings-
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)