RM02F61R9CT - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:RM02F61R9CT
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:RES SMD 61.9 OHM 1% 1/20W 0201
Part StatusActive
Resistance61.9 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ratings-
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)