RM12F8873CT - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:RM12F8873CT
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:RES SMD 887K OHM 1% 1/4W 1206
TypeDescription
SeriesRM
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Resistance887 kOhms
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Ratings-
Size / Dimension0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)