RM02F15R0CT - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:RM02F15R0CT
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:RES SMD 15 OHM 1% 1/20W 0201
TypeDescription
SeriesRM
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Resistance15 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Ratings-
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)