RM20F2260CT - CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Manufacturer Part Number:RM20F2260CT
Manufacturer:CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part of Description:RES SMD 226 OHM 1% 1/2W 2010
TypeDescription
SeriesRM
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Resistance226 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Ratings-
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)