8D525W24PE - Souriau-Sunbank by Eaton
Manufacturer Part Number:8D525W24PE
Manufacturer:Souriau-Sunbank by Eaton
Part of Description:CONN PLUG MALE 24POS GOLD CRIMP
TypeDescription
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, 8D
PackageBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Mounting Feature-
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell MaterialAluminum
Shell FinishOlive Drab Cadmium
Contact Finish - MatingGold
ColorOlive Drab
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating-
FeaturesCoupling Nut
ShieldingShielded
Current Rating (Amps)13A, 23A
Voltage Rating-
Cable Opening-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C