PAG.M1.0GL.AC65VZ - REDEL / LEMO
Manufacturer Part Number:PAG.M1.0GL.AC65VZ
Manufacturer:REDEL / LEMO
Part of Description:CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
TypeDescription
Series2P
PackageBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - InsertM10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Mounting Feature-
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull, Detent Lock
OrientationG
Shell MaterialPolysulfone (PSU)
Shell Finish-
Contact Finish - MatingGold
ColorGray, Green
Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating-
FeaturesBackshell
ShieldingUnshielded
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Cable Opening0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm)
Operating Temperature-50°C ~ 150°C