PRG.M0.2GL.LC39Z - REDEL / LEMO
Manufacturer Part Number:PRG.M0.2GL.LC39Z
Manufacturer:REDEL / LEMO
Part of Description:CONN RCPT FMALE 2P GOLD SLDR CUP
TypeDescription
Series1P
PackageBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - InsertM02
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Mounting Feature-
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull, Detent Lock
OrientationG
Shell MaterialPolysulfone (PSU)
Shell Finish-
Contact Finish - MatingGold
ColorGray
Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating-
FeaturesBackshell
ShieldingUnshielded
Current Rating (Amps)10A
Voltage Rating-
Cable Opening0.106" ~ 0.154" (2.70mm ~ 3.90mm)
Operating Temperature-50°C ~ 150°C