DL68G24-61S6-6106 - TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Manufacturer Part Number:DL68G24-61S6-6106
Manufacturer:TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Part of Description:CONN PLUG FMALE 61POS GOLD CRIMP
Part StatusActive
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Mounting Feature-
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell MaterialAluminum
Shell FinishElectroless Nickel
Contact Finish - MatingGold
Color-
Features-
ShieldingShielded
Current Rating (Amps)7.5A
Voltage Rating-
Cable Opening-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C