CA3102E22-15SB - VEAM
Manufacturer Part Number:CA3102E22-15SB
Manufacturer:VEAM
Part of Description:CONN RCPT FMALE 6P SILV SLDR CUP
TypeDescription
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackageBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert22-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell MaterialAluminum Alloy
Shell FinishOlive Drab Cadmium
Contact Finish - MatingSilver
ColorOlive Drab
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating-
Features-
Shielding-
Current Rating (Amps)22A, 41A
Voltage Rating50V
Cable Opening-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C