FGG.2K.P12.KLAC75 - REDEL / LEMO
Manufacturer Part Number:FGG.2K.P12.KLAC75
Manufacturer:REDEL / LEMO
Part of Description:CONN PLUG MALE 5P GOLD SLDR CUP
TypeDescription
Series2K
PackageBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions5 (4 + 1 Fluidic)
Shell Size - InsertP12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Mounting Feature-
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Shell MaterialBrass
Shell FinishBlack Chrome
Contact Finish - MatingGold
ColorBlack
Ingress ProtectionIP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesBackshell
ShieldingShielded
Current Rating (Amps)6A
Voltage Rating-
Cable Opening0.280" ~ 0.295" (7.10mm ~ 7.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 200°C