PSA.0S.304.CLLC37 - REDEL / LEMO
Manufacturer Part Number:PSA.0S.304.CLLC37
Manufacturer:REDEL / LEMO
Part of Description:CONN CIRC RCPT 4P GOLD SLDR CUP
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:960 In Stock
TypeDescription
Series0S
PackageBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets and Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert304
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Mounting FeatureBulkhead - Rear Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull
OrientationKeyed
Shell MaterialBrass
Shell FinishChrome
Contact Finish - MatingGold
ColorSilver
Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesBackshell
ShieldingShielded
Current Rating (Amps)7A
Voltage Rating-
Cable Opening0.126" ~ 0.146" (3.20mm ~ 3.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 250°C