MS3108R28-22PW - VEAM
Manufacturer Part Number:MS3108R28-22PW
Manufacturer:VEAM
Part of Description:CONN PLUG MALE 6P SILV SLDR CUP
TypeDescription
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackageBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert28-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
Mounting Feature-
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Shell MaterialAluminum Alloy
Shell FinishOlive Drab Cadmium
Contact Finish - MatingSilver
ColorOlive Drab
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Material Flammability Rating-
FeaturesBackshell, Coupling Nut
Shielding-
Current Rating (Amps)22A, 135A
Voltage Rating900VAC, 1250VDC
Cable Opening-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C