801-007-16ZR9-19PD - Powell Electronics
Manufacturer Part Number:801-007-16ZR9-19PD
Manufacturer:Powell Electronics
Part of Description:CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:48 In Stock
TypeDescription
SeriesMighty Mouse 801
PackageBag
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert9-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Mounting Feature-
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell MaterialAluminum
Shell FinishBlack Zinc Nickel
Contact Finish - MatingGold
ColorBlack
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Material Flammability Rating-
FeaturesCoupling Nut
ShieldingShielded
Current Rating (Amps)5A
Voltage Rating-
Cable Opening-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 48
Minimum: 1
Related Powell Electronics Components
EN3P9FRAPCBN
EN3P9FRAPCBN Switchcraft / Conxall
CONN RCPT FMALE 9POS GOLD SOLDER...