FHG.1B.307.CLAM27Z - REDEL / LEMO
Manufacturer Part Number:FHG.1B.307.CLAM27Z
Manufacturer:REDEL / LEMO
Part of Description:CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
TypeDescription
Series1B
PackageBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert307
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
Mounting Feature-
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Shell MaterialBrass
Shell FinishChrome
Contact Finish - MatingGold
ColorSilver
Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesBackshell
ShieldingShielded
Current Rating (Amps)7A
Voltage Rating-
Cable Opening0.087" ~ 0.106" (2.20mm ~ 2.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 250°C