DL64R22-12SN-6117 - TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Manufacturer Part Number:DL64R22-12SN-6117
Manufacturer:TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Part of Description:CONN RCPT FMALE 12POS GOLD CRIMP
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert22-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureBulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell MaterialAluminum
Shell FinishOlive Drab Cadmium
Contact Finish - MatingGold
ColorOlive Drab
Features-
Shielding-
Current Rating (Amps)23A
Voltage Rating-
Cable Opening-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C