FGG.0K.305.CYCC45 - REDEL / LEMO
Manufacturer Part Number:FGG.0K.305.CYCC45
Manufacturer:REDEL / LEMO
Part of Description:CONN PLUG MALE 5POS GOLD CRIMP
TypeDescription
Series0K
PackageBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert305
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Mounting Feature-
TerminationCrimp
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Shell MaterialBrass
Shell FinishChrome
Contact Finish - MatingGold
ColorSilver
Ingress ProtectionIP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesBackshell
ShieldingShielded
Current Rating (Amps)6.5A
Voltage Rating-
Cable Opening0.161" ~ 0.177" (4.10mm ~ 4.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 200°C