MS27468T21B41J - TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Manufacturer Part Number:MS27468T21B41J
Manufacturer:TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Part of Description:CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
TypeDescription
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
PackageBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureBulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell MaterialAluminum
Shell FinishOlive Drab Cadmium
Contact Finish - MatingGold
ColorOlive Drab
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shielding-
Current Rating (Amps)7.5A
Voltage Rating-
Cable Opening-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C