CA3108F22-14PF183 - VEAM
Manufacturer Part Number:CA3108F22-14PF183
Manufacturer:VEAM
Part of Description:CONN PLUG MALE 19P SILVER CRIMP
TypeDescription
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackageBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
Mounting Feature-
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
ColorOlive Drab
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shielding-
Current Rating (Amps)22A
Voltage Rating50V
Cable Opening-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C