ACT94WH21PA - TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Manufacturer Part Number:ACT94WH21PA
Manufacturer:TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Part of Description:CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:790 In Stock
TypeDescription
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, ACT
PackageBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureBulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell MaterialComposite
Shell FinishOlive Drab Cadmium
Contact Finish - MatingGold
ColorOlive Drab
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Material Flammability Rating-
Features-
ShieldingShielded
Current Rating (Amps)13A
Voltage Rating-
Cable Opening-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C