PSA.1E.302.CLLC55 - REDEL / LEMO
Manufacturer Part Number:PSA.1E.302.CLLC55
Manufacturer:REDEL / LEMO
Part of Description:CONN CIRC RCPT 2P GOLD SLDR CUP
TypeDescription
Series1E
PackageBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets and Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert302
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Mounting FeatureBulkhead - Rear Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull
OrientationKeyed
Shell MaterialBrass
Shell FinishChrome
Contact Finish - MatingGold
ColorSilver
Ingress ProtectionIP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesBackshell
ShieldingShielded
Current Rating (Amps)15A
Voltage Rating-
Cable Opening0.201" ~ 0.217" (5.10mm ~ 5.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 200°C