DJT14E25-61PN - TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Manufacturer Part Number:DJT14E25-61PN
Manufacturer:TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Part of Description:CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
TypeDescription
SeriesMIL-DTL-38999 Series I, DJT
PackageBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureBulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell MaterialAluminum
Shell FinishOlive Drab Cadmium
Contact Finish - MatingGold
ColorOlive Drab
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Material Flammability Rating-
Features-
Shielding-
Current Rating (Amps)7.5A
Voltage Rating-
Cable Opening-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C