ACT94MD15SB-3025 - TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Manufacturer Part Number:ACT94MD15SB-3025
Manufacturer:TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Part of Description:CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
TypeDescription
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, ACT
PackageBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureBulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell MaterialComposite
Shell FinishNickel
Contact Finish - MatingGold
ColorSilver
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Material Flammability Rating-
Features-
ShieldingShielded
Current Rating (Amps)7.5A, 13A
Voltage Rating-
Cable Opening-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C