DL60R14-15PY-6117 - TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Manufacturer Part Number:DL60R14-15PY-6117
Manufacturer:TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Part of Description:CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
TypeDescription
SeriesMIL-DTL-83723 Series III, DL
PackageBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell MaterialAluminum
Shell FinishOlive Drab Cadmium
Contact Finish - MatingGold
ColorOlive Drab
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Material Flammability Rating-
Features-
Shielding-
Current Rating (Amps)7.5A
Voltage Rating-
Cable Opening-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C