DL60R22-12P6-6106 - TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Manufacturer Part Number:DL60R22-12P6-6106
Manufacturer:TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Part of Description:CONN RCPT MALE 12POS GOLD CRIMP
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert22-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell MaterialAluminum
Shell FinishElectroless Nickel
Contact Finish - MatingGold
Color-
Features-
Shielding-
Current Rating (Amps)23A
Voltage Rating-
Cable Opening-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C