DL66R20-25S9-6116 - TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Manufacturer Part Number:DL66R20-25S9-6116
Manufacturer:TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Part of Description:CONN PLUG FMALE 25POS GOLD CRIMP
TypeDescription
SeriesMIL-DTL-83723 Series III, DL
PackageBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions25
Shell Size - Insert20-25
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Mounting Feature-
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Shell MaterialAluminum
Shell FinishBlack Anodized
Contact Finish - MatingGold
ColorBlack
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Material Flammability Rating-
Features-
Shielding-
Current Rating (Amps)7.5A, 23A
Voltage Rating-
Cable Opening-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C