ELM109200 - Socapex (Amphenol Pcd)
Manufacturer Part Number:ELM109200
Manufacturer:Socapex (Amphenol Pcd)
Part of Description:TERM BLK 10P TOP ENT 5.08MM PCB
TypeDescription
SeriesELM
PackageTray
Part StatusActive
Number of Levels1
Positions Per Level10
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current10 A
Voltage300 V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlack
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 1437
Minimum: 1
Related Socapex (Amphenol Pcd) Components
1986711-9 TE Connectivity AMP Connectors
TERM BLK 9POS SIDE ENTRY 5MM PCB...
9993740000 Weidmuller
TERM BLK 6POS TOP ENTRY 5MM PCB...