A-TB500-HX21V - ASSMANN WSW Components
Manufacturer Part Number:A-TB500-HX21V
Manufacturer:ASSMANN WSW Components
Part of Description:TERM BLK 21POS TOP ENTRY 5MM PCB
TypeDescription
SeriesA-TB500
PackageBulk
Part StatusActive
Number of Levels1
Positions Per Level21
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current6 A
Voltage300 V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 1670
Minimum: 1
Related ASSMANN WSW Components Components
1822370 Phoenix Contact
TERM BLK 8P TOP ENTRY 3.5MM PCB...
1890963 Phoenix Contact
TERM BLK 2POS SIDE ENTRY 5MM PCB...