A-TB500-HG13 - ASSMANN WSW Components
Manufacturer Part Number:A-TB500-HG13
Manufacturer:ASSMANN WSW Components
Part of Description:TERM BLOCK 13POS 45DEG 5MM PCB
TypeDescription
SeriesA-TB500
PackageBulk
Part StatusActive
Number of Levels1
Positions Per Level13
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current15 A
Voltage300 V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 2609
Minimum: 1
Related ASSMANN WSW Components Components
0395432019 Woodhead - Molex
TERM BLK 19P SIDE ENTRY 5MM PCB...
38.3105 Altech Corporation
PCB TERM SPRING 5 P 5.0MM AK3750...
OSTKQ116200
OSTKQ116200 On-Shore Technology, Inc.
TERM BLK 11P SIDE ENTRY 10.16MM...
T30204510000G
T30204510000G Anytek (Amphenol Anytek)
TERM BLK 2POS SIDE ENTRY 5MM PCB...
1897775 Phoenix Contact
TERM BLK 10P SIDE ENT 5.08MM PCB...
0395947011 Woodhead - Molex
TERM BLK 11P SIDE ENT 5.08MM PCB...