A-TB508-VK20 - ASSMANN WSW Components
Manufacturer Part Number:A-TB508-VK20
Manufacturer:ASSMANN WSW Components
Part of Description:TERM BLOCK HDR 20POS 5.08MM
TypeDescription
Series-
PackageBulk
Part StatusActive
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions20
Positions Per Level20
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation45°
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15 A
Voltage - UL300 V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating FinishTin
Features-
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 3266
Minimum: 1
Related ASSMANN WSW Components Components
0395305003 Woodhead - Molex
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM...
13276.1 Conta-Clip
HEADER...
1772728 Phoenix Contact
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.5MM...
0395240024 Woodhead - Molex
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5MM...
12326.1 Conta-Clip
PLUG-IN CONNECTION SYSTEM...
V81201500000G
V81201500000G Anytek (Amphenol Anytek)
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 7.62MM...