A-TB381-OQ08CH - ASSMANN WSW Components
Manufacturer Part Number:A-TB381-OQ08CH
Manufacturer:ASSMANN WSW Components
Part of Description:TERM BLOCK HDR 8POS 90DEG 3.81MM
TypeDescription
Series-
PackageBulk
Part StatusActive
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions8
Positions Per Level8
Number of Levels1
Pitch0.150" (3.81mm)
Header Orientation90°, Right Angle
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10 A
Voltage - UL300 V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating FinishTin
Features-
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 16297
Minimum: 1
Related ASSMANN WSW Components Components
MVI-3
MVI-3 Altech Corporation
PCB TERM 3PPLUG-INCARD EDGE 635M...
1682760000 Weidmuller
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5.08MM...
1040190000 Weidmuller
TERM BLOCK HDR 14POS 3.81MM...
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.5MM...
1817482 Phoenix Contact
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.81MM...