A-TB508-OQ05CV - ASSMANN WSW Components
Manufacturer Part Number:A-TB508-OQ05CV
Manufacturer:ASSMANN WSW Components
Part of Description:TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5.08MM
TypeDescription
Series-
PackageBulk
Part StatusActive
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions5
Positions Per Level5
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL20 A
Voltage - UL300 V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
Features-
BUYING OPTIONS
Stock Status: 20751
Minimum: 1
Related ASSMANN WSW Components Components
1720246 Phoenix Contact
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM...