A-TB500-VG10SB - ASSMANN WSW Components
Manufacturer Part Number:A-TB500-VG10SB
Manufacturer:ASSMANN WSW Components
Part of Description:TERM BLOCK PLUG 10POS 90DEG 5MM
TypeDescription
Series-
PackageBulk
Part StatusActive
TypePlug for Unshrouded Header
Number of Positions10
Positions Per Level10
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Termination StyleScrew - Leaf Spring, Wire Guard
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10 A
Voltage - UL300 V
Wire Gauge or Range - AWG14-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
Color-
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish-
Features-
BUYING OPTIONS
Stock Status: 3334
Minimum: 1
Related ASSMANN WSW Components Components
691352710004 Würth Elektronik Midcom
TERM BLOCK PLUG 4POS 5MM...
0395105006 Woodhead - Molex
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.81MM...
0398700703 Woodhead - Molex
TERM BLOCK HDR 3POS 90DEG 5MM...
1090210000 Weidmuller
TERM BLOCK HDR 10POS 7.62MM...
TERM BLOCK PLUG 20POS 90DEG 5MM...
HI1530520000G
HI1530520000G Anytek (Amphenol Anytek)
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 7.62MM...