A-TB762-OQ07CV - ASSMANN WSW Components
Manufacturer Part Number:A-TB762-OQ07CV
Manufacturer:ASSMANN WSW Components
Part of Description:TERM BLOCK HDR 7POS VERT 7.62MM
TypeDescription
Series-
PackageBulk
Part StatusActive
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions7
Positions Per Level7
Number of Levels1
Pitch0.300" (7.62mm)
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10 A
Voltage - UL-
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
Color-
Operating Temperature-
Contact Mating Finish-
Features-
BUYING OPTIONS
Stock Status: 12665
Minimum: 1
Related ASSMANN WSW Components Components
1787247 Phoenix Contact
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.5MM...
VC0300510000G
VC0300510000G Anytek (Amphenol Anytek)
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 7.62MM...
1753239 Phoenix Contact
TERM BLOCK HDR 24POS 5.08MM...
0395369510 Woodhead - Molex
TERM BLOCK HDR 10POS 5.08MM...
TJ2411520000G
TJ2411520000G Anytek (Amphenol Anytek)
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 3.5MM...
1640060000 Weidmuller
TERM BLOCK PLUG 15POS 3.5MM...