A-TB381-VM18 - ASSMANN WSW Components
Manufacturer Part Number:A-TB381-VM18
Manufacturer:ASSMANN WSW Components
Part of Description:TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.81MM
TypeDescription
Series-
PackageBulk
Part StatusObsolete
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Positions Per Level18
Number of Levels1
Pitch0.150" (3.81mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew - Pressure Clip
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10 A
Voltage - UL300 V
Wire Gauge or Range - AWG16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating FinishTin
Features-
BUYING OPTIONS
Stock Status: 3134
Minimum: 1
Call for price or submit a RFQ
Related ASSMANN WSW Components Components
0395377006 Woodhead - Molex
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM...
EL0715010000G
EL0715010000G Anytek (Amphenol Anytek)
TERM BLOCK 350 SOC CLO WF RA...
OSTHI030052
OSTHI030052 On-Shore Technology, Inc.
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM...
0395360503 Woodhead - Molex
TERM BLOCK HDR 3POS 90DEG 5.08MM...
5448514 Phoenix Contact
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5MM...
1944950000 Weidmuller
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM...