A-TB508-TJ12 - ASSMANN WSW Components
Manufacturer Part Number:A-TB508-TJ12
Manufacturer:ASSMANN WSW Components
Part of Description:TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM
TypeDescription
Series-
PackageBulk
Part StatusActive
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Positions Per Level12
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL6 A
Voltage - UL150 V
Wire Gauge or Range - AWG16-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
Color-
Operating Temperature-30°C ~ 105°C