BTFW30R-3RSTE1LF - Storage & Server IO (Amphenol ICC)
Manufacturer Part Number:BTFW30R-3RSTE1LF
Manufacturer:Storage & Server IO (Amphenol ICC)
Part of Description:CONN RCPT 30POS R/A SMD TIN
TypeDescription
SeriesBTFW
PackageTape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part StatusObsolete
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions30
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
FeaturesSolder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.299" (7.60mm)