PT150MYN18 - KYOCERA Corporation
Manufacturer Part Number:PT150MYN18
Manufacturer:KYOCERA Corporation
Part of Description:DIODE MODULE 3PHASE 1.8KV 150A
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:92 In Stock
TypeDescription
Series-
PackageBulk
Part StatusActive
Diode TypeThree Phase
TechnologyStandard
Voltage - Peak Reverse (Max)1.8 kV
Current - Average Rectified (Io)150 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.54 V @ 300 A
Current - Reverse Leakage @ Vr5 mA @ 1800 V
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)