GBPC25005WTA - SMC Diode Solutions
Manufacturer Part Number:GBPC25005WTA
Manufacturer:SMC Diode Solutions
Part of Description:BRIDGE RECT 1P 50V 25A GBPC-W
TypeDescription
Series-
PackageTape & Box (TB)
Part StatusActive
Diode TypeSingle Phase
TechnologyStandard
Voltage - Peak Reverse (Max)50 V
Current - Average Rectified (Io)25 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1 V @ 12.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr5 µA @ 50 V
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case4-Square, GBPC-W
Supplier Device PackageGBPC-W
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 2622
Minimum: 1
Related SMC Diode Solutions Components
4GBL01
4GBL01 Vishay General Semiconductor – Diodes Division
BRIDGE RECT 3PHASE 100V 4A GBL...