11938FB-A1K-AA-00 - NMB Technologies Corp.
Manufacturer Part Number:11938FB-A1K-AA-00
Manufacturer:NMB Technologies Corp.
Part of Description:FAN 115VAC 119X38MM WR
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:411 In Stock
TypeDescription
SeriesFS
PackageBox
Part StatusActive
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionSquare - 119mm L x 119mm H
Width38.00mm
Air Flow80.0 CFM (2.24m³/min)
Static Pressure0.130 in H2O (32.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise36.0dB
Power (Watts)9.80W
RPM2300 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)