11938MB-A1N-AP-00 - NMB Technologies Corp.
Manufacturer Part Number:11938MB-A1N-AP-00
Manufacturer:NMB Technologies Corp.
Part of Description:FAN AXIAL 119X38MM 115VAC WIRE
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:362 In Stock
TypeDescription
SeriesMS
PackageBox
Part StatusActive
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionSquare - 119mm L x 119mm H
Width38.00mm
Air Flow102.0 CFM (2.86m³/min)
Static Pressure0.310 in H2O (77.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesThermal Overload Protector (TOP)
Noise41.0dB
Power (Watts)14.50W
RPM2900 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)