MSS6200G - TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Manufacturer Part Number:MSS6200G
Manufacturer:TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Part of Description:SWITCH SLIDE 6PDT 0.4VA 20V
TypeDescription
SeriesMSS
PackageBulk
Part StatusObsolete
Circuit6PDT
Contact TimingShorting (MBB)
Switch FunctionOn-On
Current Rating (Amps)0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20 V
Voltage Rating - DC20 V
Actuator TypeStandard
Actuator Length6.00mm
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 3775
Minimum: 1
Call for price or submit a RFQ
Related TE Connectivity ALCOSWITCH Switches Components
1825080-1 TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
SWITCH SLIDE DPDT 250MA 125V...
MSS6200
MSS6200 TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
SWITCH SLIDE 6PDT 300MA 125V...