V15T22-CP200-K - Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Manufacturer Part Number:V15T22-CP200-K
Manufacturer:Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Part of Description:SWITCH SNAP ACT SPST-NO 22A 250V
TypeDescription
SeriesV15
PackageBulk
Part StatusActive
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating (Amps)22A (AC)
Voltage Rating - AC250 V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force200gf
Release Force50gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.016" (0.4mm)
Overtravel0.030" (0.76mm)
Operating Temperature-25°C ~ 125°C