RTX-1612BD32-S-52.000-TR - Raltron
Manufacturer Part Number:RTX-1612BD32-S-52.000-TR
Manufacturer:Raltron
Part of Description:XTAL OSC TCXO 52MHZ 2.8V CLP SNW
TypeDescription
SeriesRTX-1612
PackageTape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part StatusActive
Base ResonatorCrystal
TypeTCXO
Frequency52 MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±1ppm
Absolute Pull Range (APR)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)