RH100-40.000-6-F-1010-TR-NS1 - Raltron
Manufacturer Part Number:RH100-40.000-6-F-1010-TR-NS1
Manufacturer:Raltron
Part of Description:CRYSTAL 40.0000MHZ 6PF SMD
TypeDescription
SeriesRH100
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeMHz Crystal
Frequency40 MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance6pF
ESR (Equivalent Series Resistance)45 Ohms
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)