B82143A1472K - TDK EPCOS
Manufacturer Part Number:B82143A1472K
Manufacturer:TDK EPCOS
Part of Description:FIXED IND 4.7UH 1.3A 170 MOHM TH
TypeDescription
SeriesHBC
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusObsolete
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance4.7 µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)1.3 A
Current - Saturation (Isat)-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)170mOhm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant60MHz
Ratings-
Operating Temperature-
Inductance Frequency - Test100 kHz
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.157" Dia x 0.362" L (4.00mm x 9.20mm)