S0402-12NH1B - API Delevan
Manufacturer Part Number:S0402-12NH1B
Manufacturer:API Delevan
Part of Description:FIXED IND 12NH 475MA 220 MOHM
TypeDescription
SeriesS0402
PackageBulk
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance12 nH
Tolerance±3%
Current Rating (Amps)475 mA
Current - Saturation (Isat)-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)220mOhm Max
Q @ Freq21 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant3.6GHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test250 MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)