GHP38000 - Sprague Goodman
Manufacturer Part Number:GHP38000
Manufacturer:Sprague Goodman
Part of Description:CAP TRIMMER 0.8-38PF 750V
TypeDescription
SeriesPISTONCAP®
PackageBulk
Part StatusObsolete
Capacitance Range0.8 ~ 38pF
Adjustment TypeTop
Voltage - Rated750 V
Dielectric MaterialGlass
Q @ Freq500 @ 20MHz
Size / Dimension0.312" Dia (7.92mm)
Height - Seated (Max)1.594" (40.49mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C