A1J12SHV - Voltronics (Knowles)
Manufacturer Part Number:A1J12SHV
Manufacturer:Voltronics (Knowles)
Part of Description:CAP TRIMMER 0.6-12PF 500V SMD
TypeDescription
SeriesA1_HV
PackageBulk
Part StatusObsolete
Capacitance Range0.6 ~ 12pF
Adjustment TypeSide
Voltage - Rated500 V
Dielectric MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Q @ Freq2000 @ 100MHz
Size / Dimension0.120" Dia (3.05mm)
Height - Seated (Max)0.460" (11.68mm)
Operating Temperature-65°C ~ 125°C